Lana SmileyScammers wydaje się lubić Elon Musk
Wygląda na to, że oszustwa z udziałem gwiazd zyskują na znaczeniu. Inny program polegający na fałszywym rozdawnictwie z Elon Musk zbiera miliony od niepodejrzanych ofiar.

Oszuści wykorzystują strony portali społecznościowych znanych ludzi, aby podszywać się pod nich i przyciągać ich ofiary, sprawiając wrażenie wiarygodnych. Cóż, Elon Musk wydaje się być bardzo popularną osobą wśród oszustów.

Aby zwiększyć poziom zaufania do swoich programów, oszuści używają wyrafinowanych technologii do tworzenia portfeli bitcoinów pod nazwą Elon Musk, Tesla, SpaceX. Według firmy Adaptive cybersecurity, najnowszy fałszywy podarunek obejmuje co najmniej 66 adresów tego rodzaju.

Oprócz fałszywych prezentów w mediach społecznościowych, oszuści zamieścili promocyjny film na kanale Piżma na YouTube. Aby uzyskać do niego dostęp, hakerzy rzekomo użyli e-maila zainfekowanego przez konie trojańskie. W ten sposób zainfekowali komputer właściciela złośliwym oprogramowaniem, które pozwala przestępcom uzyskać dostęp do ich mediów społecznościowych. W ten sposób są w stanie załadować filmy z fałszywymi adnotacjami o oszustwach i sprawiają, że wydają się one absolutnie niezawodne.

Używanie gwiazd do oszukiwania ludzi

Zwykli użytkownicy mają tendencję do podążania za życiem celebrytów. Dlatego też wszystko, co doradzają, wydaje się być dobre i wiarygodne dla zwykłych ludzi, dlatego też tylko nieliczni z nich przeprowadziliby dochodzenie zanim powierzyliby swoje pieniądze jakiemuś projektowi. Niestety, tego właśnie oczekują od ludzi oszuści, ślepego zaufania do wyboru celebrytów.

Jednak ci ostatni często nie mają pojęcia, że biorą udział w jakimś projekcie inwestycyjnym lub oddają darmową krypto walutę. Najczęściej zdają sobie sprawę, że ich nazwiska zostały wykorzystane dopiero po wykryciu fałszywych filmów na ich kanałach YouTube lub zobaczeniu wiadomości w mediach społecznościowych. Niestety, ekspozycja zazwyczaj nie powstrzymuje oszustów, zmuszając ich do ciągłego wybierania innej gwiazdy.

Na przykład na coinidol.com, światowej klasy blockchainowej stacji informacyjnej, wcześniej informowano, że oszuści odważyli się nawet zaangażować brytyjską rodzinę królewską do promowania fałszywego projektu inwestycyjnego o nazwie Bitcoin Evolution. Oszuści wykorzystali wiadomości o zamiarach księcia Harry’ego i Meghan Markle, aby uniezależnić się od rodziny i przedstawili się jako ci, którzy pomogli im zdobyć własną fortunę.

Elon Musk nazwa pojawiła się również w promowaniu oszustw i fałszywych podarunków co jakiś czas. Na początku tego roku wykorzystał go inny projekt inwestycyjny o nazwie Bitcoin Era, wraz z nazwiskiem Billa Gatesa, aktora Daniela Craiga i innych znanych ludzi z różnych dziedzin reklamy.

Już w 2018 roku strona Piżma na Twitterze została wykorzystana do ogłoszenia kolejnego fałszywego rozdania Bitcoinów. Następnie oszuści zdołali nawet zhakować stronę Donalda Trumpa na Twitterze wraz z Elon Musk. Taki schemat nie jest nowy. Oszuści hakują strony portali społecznościowych znanych osobistości i ogłaszają darowizny dużej ilości pieniędzy w zamian za uiszczenie niewielkiej opłaty transakcyjnej. Nie trzeba dodawać, że ci, którzy płacą tę opłatę, po prostu przyczyniają się do dobrobytu oszustów, nie otrzymując w zamian żadnych pieniędzy.

Dochodzenie jest konieczne

Jak widać, fakt, że dana gwiazda promuje projekt nie oznacza, że jest on w 100% legalny. Więc ci, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze lub wziąć udział w rozdaniu powinni przeprowadzić dokładne dochodzenie przed dokonaniem płatności lub zainwestowaniem czegokolwiek.

Istnieje wiele zasobów internetowych, które gromadzą informacje o legalnych i wyłudzających informacje projektach, takich jak TrustPilot of ScamWatchers. Takie serwisy gromadzą informacje zwrotne od klientów na temat różnego rodzaju projektów, dzięki czemu każdy może zobaczyć, jakie doświadczenia inni mieli z daną firmą.

Jeśli mówimy o darowiznach, istnieją takie usługi, jak Bitcoin Future Abuse, gdzie zgłaszane są adresy z portfela oszustw. Tutaj możesz sprawdzić dowolny adres portfela, na który chcesz wysłać płatność. Jeśli został zgłoszony udział w jakiejkolwiek nielegalnej działalności, strona internetowa pokaże to.

Nawet jeśli takie usługi nic nie pokazują, zawsze jest szansa na znalezienie jakichkolwiek komentarzy od użytkowników mediów społecznościowych, którzy mogli brać udział w projekcie wcześniej. W naszym nowoczesnym społeczeństwie ludzie mają tendencję do natychmiastowego zgłaszania online wszystkiego, co się z nimi dzieje. Więc jeśli ktoś ich oszukał, jest bardzo mało prawdopodobne, aby milczał.

Z pewnością czasami wymaga to czasu, jednak czas poświęcony na dochodzenie może kosztować znaczną sumę pieniędzy, którą w przeciwnym razie można by stracić na rzecz niektórych oszustów.